Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Cimbal Classic

folková poetika ve spojení s cimbálem, letos slaví 25. let na scéně!

Cimbal Classic je brněnská nadžánrová kapela Katky a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista skupiny Javory), která se během více než patnácti let svého trvání zařadila mezi nejosobitější uskupení na naší nejen folkové hudební scéně. Ve svých začátcích se Cimbal Classic i přes své zaměření na vážnou hudbu stal díky své originalitě i muzikantské univerzálnosti vítaným zpestřením většiny prestižních folkových akcí. Rozběhla se koncertní spolupráce s předními písničkáři a skupinami, která byla základem některých pozdějších společných nahrávek (Vlasta Redl, Jaroslav Lenk, Slávek Janoušek, Nezmaři, Cop, Pavlína Jíšová, Věra Martinová, Wabi Daněk aj.). Od poloviny 90. let se kapela vydala vlastní cestou a na samostatných koncertech se začala prezentovat především původní autorskou hudbou kapelníka Dalibora Štrunce.

Neotřelou původní písničkářskou tvorbu, jakož i citlivé zpracování lidových písní, můžeme nalézt na jejich osmi profilových albech.

Dalibor Štrunc je jedním z nejžádanějších českých cimbalistů. Svou koncertní činnost kombinuje s pestrou studiovou prací a působí také jako pedagog na brněnské konzervatoři. Spolupracoval s řadou špičkových těles (mj. Fisyo, Pražští madrigalisté, Symfonický orchestr FOK, Südwestdeutche Philharmonie Konstanz, Staats Operette Dresden, Filharmonie Brno). Zajímavým interpretačním a autorským počinem bylo rovněž album Prameny (2000) představující cimbál v netradičních sólových polohách. V letech 2002 až 2006 Dalibor Štrunc připravoval a uváděl pro Český rozhlas 2 Praha pořad Samomluvy s hudbou. Společně s Javory se hráčsky podílel na několika inscenacích Městského divadla v Brně (Radúz a Mahulena, Koločava, Máj a nejnověji Markéta Lazarová). V tomto divadle se také setkal s režisérem Petrem Kracíkem, s nímž spolupracoval jako autor a aranžér scénické hudby k muzikálové baladě Cikáni jdou do nebe (2006), dále pak Gazdina roba (2007) a Ať žije královna (2007) v Divadle pod Palmovkou a poté Jitřní paní (2008) ve Východočeském divadle Pardubice.

Štruncův autorský rukopis a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classiku nezaměnitelný a osobitý soubor, který se samozřejmě opírá i o další šikovné muzikanty. V současné době hraje Cimbal Classic v pětičlenném složení. Katku a Dalibora Štruncovy coby pilíře a pěvecké frontmany kapely doplňují hobojista a sopránsaxofonista Rastislav Kozoň, violistka Katka Kovaříková a basista Jakub Šimáně. Máte-li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické a přemýšlivé texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem, pak Vás Cimbal Classic určitě nezklame.

Další informace najdete na: www.cimbalclassic.net

Cimbal Classic

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz