Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Marta Topferová

Americká zpěvačka, skladatelka a kytaristka českého původu, jejíž repertoár tvoří latinskoamerické písně zpívané výhradně španělsky

Marta Töpferová, uměleckým jménem Marta Topferova (* 1975) je americká zpěvačka, skladatelka a kytaristka českého původu, dcera herce a senátora Tomáše Töpfera.
Její repertoár tvoří prakticky výlučně latinskoamerické písně zpívané výhradně španělsky.
Od roku 1987 žije se svojí matkou v USA. Nyní bydlí v americkém New Yorku a koncertuje po celém území Spojených států. Často jí doprovázejí latinskoameričtí hudebníci. Je stále občankou České republiky.

V dětství začínala zpěvem české lidové a vážné hudby v Praze a po emigraci do Spojených Států v roce 1987, Marta pokračovala s hudbou ve sboru ‘Seattle Girls’ Choir’. Dále studovala španělštinu, kytaru a sólový zpěv, jak ve Spojených Státech, tak i ve Španělsku a postupně po stopách své oblíbené hudby procestovala Mexiko, Kubu, Portoriko, Argentinu a Guatemalu. V roce 1996 se usadila v New Yorku, kde začala skládat vlastní písně inspirované rytmy jako je kubánský son, venezuelský vals, merengue a argentinská zamba. Také začala hrát na jihoamerickou kytaru “cuatro”, na kterou se nyní doprovází. Její skladby ve španělštině jsou unikátní svým lyrickým, akustickým, poetickým stylem.

Marta již absolovala mnohá turné a koncerty na významných místech jako je Queen Elizabeth Hall v Londýně, na Jazzovém Festivalu ve Vídni, v New Morning v Paříži, na Jazzovém Festivalu v Tanglewoodu, na World Music Festivalu v Chicagu, a mnoha dalších klubech a divadlech ve Spojených Státech, Španělsku, Argentině, Francii, Německu, Holandsku, Velké Británii, Rakousku, Itálii a České Republice. Také má za sebou řadu rozhovorů s mezinárodními rozhlasovými i televizními stanicemi a vydala čtyři desky, “Flor Nocturna” 2006 & “La Marea” 2005 (World Village/Harmonia Mundi), “Sueňo Verde“ (Circular Moves) 2003 a “Homage To Homeland” (Lyra Records, vlastní produkce) 2002. V roce 2009 vyšlo zatím poslední album Trova, které bylo přijato ktitikou velice nadšeně a nahrávka získala několik prestižních ocenění jak v anlicky a španělsky mluvícíh zemích.

MARTA TOPFEROVÁ - KVARTET
Autorské písně, převážně ve Španělštině + latinskoamerický folklór, písně z Venezuely, Argentiny, Chile s akustickým zvukem a tradičnímy nástroji z jižní ameriky - venezuelské cuatro, mandolina "charango" z And, maracas, cajón

Marta Topferova - zpěv, cuatro
Alejandro Soto Lacoste (Chile) - kytara, akordeon, piano
Cristian Carvacho (Chile) - charango & perkuse
Tomáš Liška - kontrabas

K poslechu tohoto repertoáru jsou nejlepší úryvky z alb "Trova" & "La Marea"(na web stránce, kliknout na nahrávky)
Videoukázka tady

MARTA TOPFEROVÁ & LUCÍA PULIDO - DUETY
Lidové písně z Kolumbie a Venezuely v dvouhlasném provedení špickových zpěvaček latinskoamerické hudby

Marta Topferova - zpěv, kytara, cuatro
Lucía Pulido (Kolumbie) - zpěv, cuatro, perkuse (www.luciapulido.com)
Tomáš Liška - kontrabas
Videoukázka DUA tady


Více informací na www.martatopferova.com

Marta Topferová

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz