Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Jitka Šuranská Trio

Výjimečná zpěvačka a houslistka z Moravy, držitelka ceny Anděl 2013 v kategorii world music!

Jitka Šuranská je z rodu na folklóru vyrostlých zpěvaček jihovýchodní Moravy, které zpívají čistým hlasem bez manýr, s citem pro zpívanou písničku. Můžete si vychutnat každou zpěvní frázi, neodbude jediný tón a s přesně odváženou délkou jednotlivých slabik zazpívá pro požitek ucha především táhlé melodie.

Jitka Šuranská - absolventka Institutu pro umělecká studia v Ostravě (houslová třída prof. Zdeňka Goly), od roku 2003 členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Řadu let působila v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, v roce 2003 spoluzaložila duo Plocek & Šuranská s mandolinistou a hudebním publicistou Jiřím Plockem. Jejich album Písňobraní získalo v roce 2005hudební cenu „Anděl“ v kategorii world music. Tutéž cenu obdržela za sólové album Nězachoď slunečko z roku 2013, na němž mj. hostuje slovenské Pacora Trio.

Tato fascinující mladá (a půvabná) dáma s houslemi a nádherným hlasem je už na první pohled (viz fotografie) na hony vzdálena všem krojovaným pseudofolkloristům. Přesto je navýsost patrné, že je v téhle muzice doma jako málokterá jiná.

Jitka sama o sobě uvádí:
Jsem houslistka a zpěvačka. Nebo snad zpěvačka a houslistka? Kdo by řešil pořadí... Mé kořeny jsou silné, moravské... Tak silné, že je nechci opouštět. Zároveň hledám novou cestu k vyjádření, zpívám starobylé texty a nápěvy a fidluju k nim na housličky. Používám loopstation, protože věřím, že hudec v tomto století má prostě takovou mašinku doma mít... Cítím, že je to otázka živá a aktuální. Jak naložit s tradicí, nakolik se jí držet a jak nezakrnět...

Videoukázky z vystoupení Jitky najdete zde:
Nězachoď slunečko 
Za vodů 
Bílovští pacholci


JITKA ŠURANSKÁ TRIO

Jitka Šuranská - zpěv, housle
Martin Krajíček - zpěv, mandolína
Marian Friedl - zpěv, kontrabas, malý cimbál, lidové flétny

Zakladatelkou projektu Jitka Šuranská Trio je houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, která se věnuje interpretaci a úpravám lidových písní (nejen) z Moravy. Jitka o svém triu říká: Hrát a zpívat lidové písně tak, aby se zachovala síla jejich sdělení a přesto moderně, aby se dostaly za hranice regionu a konzervativního vnímání, je obrovská výzva. Potřebujete k tomu pokoru i drzost, velký hráčský potenciál a vkus, radost z tvoření a schopnost vnímat krásu těch písní. Našla jsem takové muzikanty. Tam, kde já už nevím, oni to prostě zahrají…

Martin Krajíček – absolvent Masarykovy Univerzity v Brně (hudební věda), od 14 let se věnuje samostudiu hry na na mandolínu (směřovali jej Radim Zenkl, Jiří Plocek, David Grisman). Pořádá víkendový/týdenní kurz Mandolínový workshop Martina Krajíčkapůsobí jako skladatel, aranžér a hudebník na volné noze (mandolína, kytara, banjo), je vyhledávaným studiovým hráčem a pedagogem (mj. ZUŠ Boskovice)V současnosti je členem projektů Mariachi Espuelas (mexická tradiční hudba), Cimbal Classic (world music), Jitka Šuranská Trio (world music), KlezMehrin(klezmer) avystupuje také se sólovým mandolínovým programem. Podílel se natáčení téměř dvaceti alb různého zaměření, mimo jiné Trní: Pramen(1999), Natalika: Touha, která duši svírá (2001), Hana a Petr Ulrychovi:Koločava(2002), Cimbal Classic: Biathlon (2003). V roce 2009 prezentoval v USA své skladby na prestižním sympoziu The Mandolin Symposium with David Grisman and Mike Marshall.

Marian Friedl – absolvent jazzového oddělení VOŠ Jaroslava Ježka (kontrabasová třída Jaromíra Honzáka) a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (etnologie). Je hudebníkem na volné noze, externím redaktorem Českého rozhlasu stanice Vltava, externím hudebníkem Národního divadla moravskoslezského a pedagogem (mj. ZUŠ Frenštát p/R.). V současnosti člen projektů NOCZ Quartet (free-jazz), Jan Přibil a Přátelé (contemporary jazz), Martin Chodúr a Mach5 (pop), RukyNaDudy (archaická hudba Beskyd), Jitka Šuranská Trio (world music). Účastnil se natáčení více než deseti alb např. Tomáš Kočko a Orchestr: Do Tanca (2003), NedabaSongs About... (2009),Martin Chodúr: Manifest(2012), NOCZ: NOCZ and Iva Bittová (2014). V roce 2010 vystoupil na prestižní konferenci TEDxPrague.

Videoukázky z vystoupení Tria najdete zde:
Pofukuj větříku, Maliny


Bandzone
www.jitkasuranska.cz

Přiložený soubor:

Jitka Šuranská

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz