Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Vilém Spilka Quartet

Jazzový kvartet hrající písně Honzy Nedvěda
Aktuální projekt kvarteta ve složení Vilém Spilka (kytara), Radek Zapadlo (sopran, alt saxofon), Martin Kleibl (bicí) a Vlastimil Trllo (kontrabas) nabízí osobité zjazzování takřka zlidovělých písní folkové legendy Honzy Nedvěda. Díky aranžérské invenci a výtečné interpretační úrovni je pro mnohé opravdovým překvapením.

Informační video o kapele ZDE

Myšlenka dekonstruovat a následně nově zaranžovat téměř posvátné songy Honzy Nedvěda by se mohla zdát kacířskou, ovšem kvarteto Viléma Spilky se tohoto nesnadno si představitelného úkolu zhostilo se ctí. „Hudba Honzy Nedvěda a Brontosaurů byla součástí mého zálesáckého dětství,“ upřesňuje kapelník. „Když se oprostíte od místy kýčovitých a někdy poněkud naivních textů, zbyde melodie, a tu Honza Nedvěd prostě napsat umí.“ Melodie písniček zůstávají, ale kolem nich se dějí nejrůznější více či méně šokantní věci. Metrické i harmonické změny jdou ale vždy písni v ústrety, nikoliv proti ní. „Píseň musí zůstat písní,“ dodává Spilka. „Základní sdělení Nedvědových skladbiček je navíc natolik silné, že si i o aranžmá řekly vlastně samy.“

Album Podvod zpracovává osm z nejznámějších Nedvědových hitů, jmenovitě titulní Podvod, Ptáčata, Růže z papíru, Stánky, Tulácký ráno, Zrnka, Na kameni kámen a Hejna včel. Průzračnost a prostota harmonií nedvědovského repertoáru je až nečekaně inspirativní a navíc nabízí prostor pro vytvoření specifického a neopakovatelného zvuku nové Spilkovy kapely, která spojuje hráče s různou mírou ponoření v jazzovém žánru. Album bylo velmi dobře přijato odbornou veřejností, umístilo se mezi prvními třemi daskami v hodnocení hudebních publicistů za rok 2017 a bylo nominováno na cenu Anděl 2017.

Album Podvod najdete ZDE
Rozhovor o albu ZDE

Vilém Spilka Quartet vznikl v roce 2013 a je dalším v řadě společných hudebních aktivit, ve kterých mají prsty Vilém Spilka a Radek Zapadlo – hrají spolu v Unity Quartet, Two-Generation Triu či kvartetu legendárního kontrabasisty Vincence Kummera. Jejich aktuální počin zachovává léty společného hraní budovanou, skoro až telepatickou souhru obou hudebních přátel, ale zároveň zkoumá nový hudební materiál z pera hudebních skladatelů nejrůznějších žánrů i z jejich vlastní autorské dílny. Kombinace saxofonu a kytary má navíc neopakovatelnou zvukovou kompatibilitu a nejlépe vynikne v přítomnosti spolehlivé a invenční rytmické sekce. V ní se sešli hudebníci se zkušenostmi z celé řady žánrů, energický bubeník Martin Kleibl a univerzální hudební voják Vlastimil Trllo.

Videoukázka z koncertu ZDE

Více informací na:
www.facebook.com/vilemspilkaquartet
www.vilemspilka.cz
zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz