Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Jablkoň / Půljablkoň

Jablkoň letos slaví 45. let od svého vzniku!
Tato velmi stručná charakteristika publicisty Jiřího Černého asi nejlépe vystihuje svéráznou hudbu ryze české (pražské) skupiny, která se s nevšedním nadhledem pohybuje na hranicích moderní vážné hudby a popu. Skupina vznikla před více než třiceti lety a její začátky jsou spojeny především spoluprací s Jazzovou sekcí. Díky své „nezařaditelnosti“ se stejně samozřejmě pohybovala v oblasti folku, rocku, ale i jazzu a později také vážné hudby. Koncem osmdesátých let Jablkoň navázala pravidelnou spolupráci s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným (Jablkoň & Svěcený) a následně i s Českým symfonickým orchestrem (FISYO) v projektu Symphonic Jablkoň. V té době také využila otevření hranic a začala velmi intenzivně koncertovat v zahraničí (Evropa, Severní Amerika, Afrika).
Postupem let skupina sice omládla, ale svůj tradičně jablkoňsko – originální přístup k hudbě si ponechala. Kromě koncertování a natáčení desek dělá i hudbu k filmům (např. Smradi) a divadelním či televizním inscenacím.

Spolupráce
Jaroslav Svěcený (housle), Pavel Wallinger (housle), Jiří Stivín (flétna, altsaxofon, basklarinet), Zuzana Lapčíková (cimbál, zpěv), Iva Bittová (zpěv), Zuzana Homolová (zpěv), Radůza (zpěv), Bára Hrzánová (zpěv), Jaromír Hnilička (trubka), Michal Gera (trubka), Filip Spálený (tuba), Petr Váša (fyzický básník), dětský sbor Skřivánek, Black Uganda Choir, Ars Brunensis chorus, Brno Brass Instrumets, Hradišťan, Český symfonický orchestr, Moravští symfonici, Filharmonie Hradec Králové, Brněnská filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Pražský Bigband Milana Svobody, Moravian Chamber Orchestra, Leoš Svárovský (dirigent), Aleš Podařil (dirigent) a další.

Ocenění: Anděl 1 + 1(ukradený) + x nominací; Alternativní festival Plauen (Cena kritiky); Mnichov – Toolwood (Cena diváků)…

V současnosti hraje Jablkoň v této sestavě:
Michal Němec (jediný zakládající člen) – zpěv, kytara
Martin Carvan – kytary, sbor
Johnny Judl – fagot, baskytara, el. kytara, sbor
Petr Chlouba – bicí, perkuse, sbor
Marie Puttnerová – zpěv


Půljablkoň
Malé povídání o celé Půljablkoni
Půljablkoň není zmenšená Jablkoň. Je to kompletní, svébytná formace s vlastním originálním zvukem i repertoárem. 

Michal Němec – zpěv, kytara
Marie Puttnerová – zpěv, perkuse

V průběhu čtyřiceti let vyrostlo na košatém jablkoňském stromě mnoho odnoží – Jablkoň & Svěcený, SymphonicJablkoň, Malá lesní Jablkoň, Big Jablkoň band a další. Půljablkoň je z nich nejmladší a v současné době také nejživější. K objevování různých zákoutí hudby se v ní setkávají lídr Jablkoně Michal Němeca zpěvačka výjimečného hlasu Marie Puttnerová. Tato spolupráce začíná v roce 2013 a hned v dalším roce se zviditelňuje úspěšným albem Půljablkoň – Němec & Puttnerová. Většině písniček, z nichž některé jsou novým vtělením starších Jablkoňských skladeb, je ponechaná komorní tvář nezaměnitelného zvuku kytary a zpěvu obou protagonistů, jen několik aranží přibarvují kolegové z Jablkoně (fagot, perkuse, vibrafon) a kontrabasista Rastislav Uhrík.

V následujících letech se Půljablkoň věnuje koncertní činnosti a pomalu sbírá inspiraci na další CD. Při tom, jako kmenoví členové Jablkoně, natáčejí se svou mateřskou kapelou dvě CD, Vykolejená a Dýchánek. Druhé album přichází na svět v roce 2018 a obsahuje jedenáct nových písniček a dvě převtělení. Na poetické a komorní tváři Půljablkoně se tentokrát objevují syrovější rysy a také neučesaná hravost, jako by do ní začaly prorůstat výhonky prapůvodního Jablkoně. Zvuk alba navíc ozvláštňuje několik slovutných hostů: Michal Nejtek(piano), Jan Jirucha(trombon), Pavel Zlámal(saxofon, klarinet, basklarinet), Petr Chlouba (perkuse) a v neposlední řadě také producent alba Ondřej Ježek. CD dostává jméno Světelné léto a stává se další, zřetelně viditelnou stopou v krajině českého písničkaření.

Tvorba Půljablkoně by se asi nejpřijatelněji dala vtěsnat do škatulky „folk“. Ale jak už to u Jablkoňských projektů bývá, není to tak úplně jednoduché. Pokud se chceme vyhnout vágnímu přívlastku „alternativa“, nezbývá než zřídit speciální přihrádku „Nové písně poněkud komplikované“. A chceme-li se jejich hudbě přiblížit ještě těsněji, můžeme použít třeba označení „Písně se zlatou chocholkou“.

Další informace naleznete na
Jablkoň / Půljablkoň

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz