Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Madalen

Akustická muzika na pomezí folku a country se specifickým ženským vokálem

Madalen je jméno pro víly, zpívá se v písničce, podle které si dala kapela ze Zábřeha svůj název.

Skupina hrající akustickou muziku na pomezí folku a country je známá především svým specifickým ženským vokálem (Jana Gieselová, Katka Vepřková, Věra Štaiglová). Hraje převážně vlastní tvorbu, ale nebrání se textování převzatých skladeb z repertoáru Alison Krauss, Nickel Creek, Claire Lynch aj.

Kapela vznikla v roce 1992 kolem kapelníka Honzy Štaigla (kytara, mandolína) a první úspěchy se dostavily  hned  v  letech  následujících.  K  největším  patří  dvojnásobné  vítězství  v  národním  finále nejznámější české F&C soutěže Porta (1995 a 1996) a další odborná i divácká ocenění na známých českých festivalech a soutěžích (Mohelnický dostavník, Zahrada, Jamboree,...) Jejich písničky se objevují i na CD z těchto festivalů (Porta 96 Live, Prázdniny v Telči 99, Porta Řevnice 2010 Live,  Folk žije 2013, Country Folk Aréna 2013).

V roce 1998 (v nástrojovém obsazení kytara, kontrabas, banjo) vydává Madalen své první profilové album, které mapuje nejúspěšnější písničky prvních let. Písničky se začínají hrát v rádiích, kapela se objevuje v televizi. Následuje několikaleté období změn, způsobené zejména plněním mateřských povinností ženské části kapely. Z kapely odchází banjista Jirka Válek, přicházejí manželé Adamcovi (Honza Adamec - kytara, zpěv a Blanka Adamcová - housle, zpěv), kteří společně s kontrabasistou Honzou Dobiášem (později A.M.Úlet) oživují nový zvuk kapely. V této sestavě vydává Madalen po deseti letech své druhé album Na barvách, které vyšlo v květnu 2008. Autorsky se na něm nejvíc podílí H.Adamec a J. Gieselová. Následně se cesty MADALEN a A.M.Úlet přátelsky rozcházejí.

V roce 2008 do kapely přichází nový člen Pavel Smoroj, který se chopí bravurně kontrabasu  a následně i baskytary a sestava Madalen se na nějakou dobu ustálí na pěti členech. Od roku 2016 pak čím dál častěji hostuje v kapele Vít Štaigl, který okořenil sound svým uměním hry na elektrickou kytaru, lap steel a akustickou kytaru a kapela se začíná zvukově posouvat od folk-grass k country.

V říjnu 2018 (v další periodě deseti let) Madalen natáčí své třetí album Madalen Časem, na kterém se podílí hosté kapely Vít Kolčava (bicí) a Vít Štaigl (kytary, lap steel a práce za mixážním pultem s podporou Michalela Vašíčka a Karla Macálky).

V roce 2019 dochází v kapele k zatím poslední personální změně, kdy do kapely nastupuje kytarista Radek Petřík, který se nebojácně chopí akustické kytary a vytváří tak prostor pro již v kapele zavedený zvuk elektrické kytary nebo mandolíny i bez hostů – Honza objevuje nový svět el.kytar a krabiček.

Madalen můžete slýchat po klubech, na festivalech a festiválcích i v rádiích po celé republice i v zahraničí (Slovensko, Polsko). Věnují se však i pořádání vlastních koncertů a festivalu jako je například festival Mohelnický FolkFest (nástupnický festival po Mohelnickém dostavníku), dále pak pravidelný jarní narozeninový koncert v Zábřeze, kde si kapela ráda zve své hudební vzory a společně si s nimi muzicíruje (Roman Horký a Kamelot, Javory, Lenka Filipová, Jan Nedvěd, Druhá Tráva, Vlasta Redl, Petr Bende….). Více než pětadvacetiletou tradici má pravidelný benefiční koncert s názvem VZPOMÍNKA, věnovaný dvěma  tragicky  zesnulým spoluhráčům  z kapely  Honzy  Šebesty  (zakládající  člen  kapely,  12-strunná kytara) a Standy Hojgra (kontrabas). Ve spolupráci s Charitou Zábřeh tak od roku 1996 pravidelně putuje vybraná částka z dobrovolného vstupného potřebným v Zábřehu a okolí.
Se svým vánočním programem s chutí a vůní vánočního čaje pak vyjíždějí po celé české Republice. S Madalen se můžete potkat na vernisážích a různých projektech malého i velkého rozměru, nebo třeba na vlnách Českého Rozhlasu, Proglasu, rádia Samson nebo TV Noe.

Více o Madalen na Facebooku Madalen nebo stránkách www.madalen.cz   nebo  www.folk-fest.cz

Madalen

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz