Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Pacora Trio

Etno-jazzový projekt fenomenálního houslisty Stano Palúcha

Pacora Trio je projekt Stana Palúcha, fenomenálního slovenského houslisty, který se stal jedním z největších objevů slovenské a české scény world music a jazzu posledních let. Spolu s ním tvoří Trio Pacora virtuózní moldavský cimbalista Marcel Comendant a excelentní slovenský jazzový kontrabasista Robert Ragan.

Stana Palúcha v nedávné minulosti nelze přeslechnout například na nahrávkách skupiny Teagrass (world music), Druhá tráva (newgrass), Petera Lipy (jazz), Bass Friends Juraje Grigláka (jazz), Pavly Milcové (folk), Jany Kischner a celé řady špičkových interpretů různých žánrů.
V Triu Pacora se asi nejsilněji projevuje jeho vnitřní inklinování ke swingu a východoevropskému folkloru.

V roce 2007 dostalo trio pozvání od ředitele brněnské filharmonie na koncertní uvedení svých kompozic v aranžmá pro orchestr. Následovaly koncerty s filharmonií Zlín, Slovenskou filharmonií atd. Pacora má za sebou nahrávky pro českou a slovenskou televizi a rozhlas, rakouskou ORF a pro několik filmů.

Stanislav Palúch (1977)

je absolventem Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, ale kromě vážné hudby se už od dětství věnoval folklóru a od středoškolských let jazzu. Najdete ho na více než čtyřiceti albech, počínaje Druhou trávou (newgrass), přes Petera Lipu (jazz), Janu Kirchner (pop), až třeba po Pavlu Milcovou (folk). Hudbu nejen hraje, ale i skládá (včetně filmové hudby) a aranžuje. Hraje v několika dalších malých formacích, které si nedělají problémy s žánrovým omezením. Projel už prakticky celou Evropu a hraje i v USA.

Marcel Comendant (1980)

je z moldavského Chisinau a předním cimbalistou je i jeho otec. Marcel v letech 2000 – 2005 studoval vysokou hudební školu na Slovensku a to už byl ověnčen několika interpretačními cenami. Právě v té době vzniklo Trio Pacora. Také on hraje v mnoha komorních uskupeních.

Róbert Ragan (1963)

 je vyhlášený jazzový kontrabasista, který ovšem hrál na kontrabas dlouhá léta v operním orchestru. Zároveň ovšem hrál i jazz, ke kterému se naplno vrátil v roce 2003. A protože jazz nezná hranic, může se pochlubit spoluprací s mnoha jazzmany celého světa.

Když se tito pánové v roce 2004 uskupili do Pacora Tria, vytvořili zvláštní styl, kde slovenský a moldavský folklor jazzově swinguje, swingové evergreeny se potkávají s world music i funky, kde cimbál dokáže sehrát roli nejen klavíru z jazzových trií, ale díky svým rytmickým možnostem i přinést něco jiného.
Koncert je jedním strhujícím zážitkem.

Ukázky z tvorby najdete zde
Videoukázky tady

MySpace
www.pacoratrio.sk

Pacora

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz