Umělecká a produkční agentura ADN

David Němeček

Poutníci

Stálice českého bluegrassu a country

Česká skupina Poutníci je již několik let zařazována do kategorie legenda country. Vznikla v roku 1970 v Brně. V sestavách Poutníků se během řady let vystřídali osobnosti jako Robert Křesťan, František Linhárek, Luboš Malina, Mirek Hulán a spousta dalších. Kapela vyhrála několikrát soutěž Porta a dokonce získala Zlatou Portu, ocenění za dlouholetou činnost ve folku.V letech 1989 a 1990 skupina získala i ocenění v USA za nejlepší neamerické bluegrassové CD udělované organizací SPBGM.POUTNÍCI SLAVÍ 50. LET

Hudební skupina Poutníci začala letos sezónu s číslem 51. Ale jelikož v roce 2020, kdy slavila 50 let od svého vzniku, toho kvůli covidu 19 moc neodehrála, tak bude i v roce 2021 slavit tím, že bude jezdit s pořadem – ,,50 let v country“.

 Tento pořad odehraje kapela s novým bendžistou Petrem Voštou, který vystřídal Petera Mečiara. Poutníci také představí nové CD, které vyšlo na jaře 2020 a nese název „Stíny na střechách“.

Toto CD je složené z novinek, které napsali sami současní poutničtí hudebníci. Jedinou výjimkou, co se týče dlouhověkosti, je úvodní píseň, podle které se deska jmenuje. Texty k většině skladeb napsal textař z Trutnova – David Konopáč.

Poutníci vznikli v roce 1970. Na rozdíl od mnoha bluegrassových kapel, které hrály americkou klasiku s českými texty, sázeli spíše na vlastní skladby. „Když jsme přišli do kapely na počátku osmdesátých let, velmi brzo jsme začali v nové sestavě hrát hudbu, ke které se ta tradiční americká country dala jen stěží napasovat. Nakonec jsme klasické bluegrassové skladby nemohli přebírat vůbec, protože nevyhovovaly stylu, který jsme si poměrně záhy vytvořili. Svou roli v tom měl hlavně Svaťa Kotas, tehdejší banjista, který byl velmi originální a instrumentálně svébytný, a samozřejmě i moje písničky. Nevědomky jsme se pak stál více vydávali po vlastní cestě,“ vzpomíná Robert Křesťan.

Ten k Poutníkům nastoupil jako zkušený muzikant po několika letech hraní s Trapery. „Potkávali jsme se na krajských kolech Porty i jinde. Pánové z Poutníků byli o víc než deset let starší. V létě 1979 se ovšem obě kapely ocitly v určité personální krizi, Traperům odešel na vojnu zakládající člen a Poutníci v té době také zůstali jen tři. Takže jsme se dali do řeči a řekli si, že to spolu zkusíme,“ vzpomíná. Nakonec se ukázalo, že to bylo výhodné pro všechny. „My mladší – já, Svaťa Kotas a Pavel Petržela, jsme tomu dodali potřebnou energii, starší pánové – František Linhárek a Zdeněk Kalina, zase měli zkušenosti a potřebnou jistotu. Navíc jim nechybělo to cosi, co jsme my neznali, tedy určité manažerské dovednosti, dravost a schopnost se prosazovat. My jsme byli ještě malí kluci, do té doby jsme se nikdy nezamýšleli nad tím, jestli bychom nemohli někde hrát nebo třeba nahrávat v rádiu, vůbec nás to nenapadlo. Všechno se to dobře sešlo,“ doplňuje.

Ještě v roce 1990 získali Poutníci v USA za alba Wayfaring Stranger a Chromí koně cenu Společnosti za zachování a rozvoj amerického bluegrassu za nejlepší neamerické album roku. Krátce poté se cesty muzikantů v této sestavě rozešly. Křesťan s Malinou zamířili do Druhé Trávy, Plocek založil Teagrass, František Linhárek se věnoval pouze manažerským aktivitám.

Poutníci vydali za dobu svojí činnosti 16 CD nebo LP, poslední nosič si kapela produkovala sama, vyšel na jaře 2020 a jmenuje se „Stíny na střechách.“


Poutníci hrají v současnosti v této sestavě:

Jan Máca - mandolína, kytara a zpěv
Petr Vošta - banjo a dobro
Jakub Bílý - kytara, mandolína a zpěv
Jiří Karas Pola - elektrický kontrabas, zpěv a kapelník

www.poutnici.czPoutníci

zpět
Logo

© 2012 Agentura ADN
All rights reserved

Created by Grafik-Art.cz